Testy psychologiczne w rekrutacji

Testy psychologiczne vs. pseudotesty psychologiczne

Przez termin „testy psychologiczne” rozumie się profesjonalne narzędzia, które opracowano zgodnie z procedurami psychometrycznymi. Dzięki temu charakteryzują się one rzetelnością i trafnością, a także posiadają normy, które pozwalają na interpretację uzyskanych za ich pomocą wyników. Są chronione prawnie a dostęp do nich jest ograniczony jedynie dla wąskiej grupy profesjonalistów.  Na co dzień spotkać się można jednak z grupą testów tworzonych przez osoby z branży HR na ich własne potrzeby. Narzędzia takie najczęściej opracowywane są przez pojedyncze osoby lub zespoły, które w sposób intuicyjny, a nie naukowy, układają tworzące je pozycje. Nie podlegają one żadnym badaniom czy też weryfikacji. Często nie posiadają norm. Z naukowego punktu widzenia są więc bezużyteczne a etyczność ich stosowania – wątpliwa.

Testy psychologiczne – kontrowersje

Korzystanie z profesjonalnych testów psychologicznych budzi wątpliwości w branży rekrutacyjnej. Wiele pytań kwestionariuszowych dotyczy bowiem kwestii bezpośrednio niezwiązanych z zawodem, pracą, a bardziej tych prywatnych, intymnych. Wynika to z założenia, iż pewne stałe cechy człowieka są uniwersalne, tj. przejawiają się we wszystkich sytuacjach dnia codziennego i tylko na podstawie tak różnorodnych danych można właściwie o nich wnioskować. Istotny jest także fakt, iż testy psychologiczne są narzędziami samoopisowymi. Osoba pytana jedynie o kwestie kariery może w łatwy sposób manipulować odpowiedziami i przedstawić się jako idealny kandydat na dane stanowisko. Pytania odnosząc się do spraw z życia prywatnego pozwalają zebrać bardziej obiektywne, a co za tym idzie użyteczne wyniki. Dają też pełny obraz o osobie. Testy psychologiczne nie mogą być jednak obligatoryjnym elementem procesu rekrutacyjnego, a kandydata nie należy odrzucać w związku z odmową ich wypełnienia. Powinny one pełnić jedynie funkcję pomocniczą w procesie selekcji.

Formalne i etyczne zasady przeprowadzania testów psychologicznych

Osoba rekrutowana powinna zostać uprzedzona, iż może odmówić wzięcia udziału w badaniu. Należy poinformować ją, iż nie wpłynie to na odrzucenie jej w procesie selekcji, a może wiązać się z korzyściami w postaci uzyskania cennych informacji o samym sobie i jak najlepszym dostosowaniu warunków nowej pracy do indywidualnych potrzeb i możliwości. Kandydat, który zdecyduje się wypełnić testy powinien zostać odpowiednio z nimi zapoznany, mieć możliwość wycofać się w każdej chwili oraz zapoznać z uzyskanymi przez siebie wynikami.

Jakich informacji dostarczają testy psychologiczne?

W procesach rekrutacji wykorzystanie znajdują liczne testy psychologiczne. Do dyspozycji pozostają narzędzia stosowane w ogólnej praktyce psychologicznej lub opracowane z myślą o branży HR. Ich dobór powinien zależeć od preferencji i potrzeb klienta. W ich wyniku można bowiem uzyskać odpowiedzi na wiele istotnych dotyczących danej osoby pytań. Jaką osobą jest kandydat? Nieustępliwy czy ugodowy? Opanowany czy nerwowy? Dominujący czy wycofany? Konwencjonalny czy otwarty? Jak radzi sobie w kontaktach interpersonalnych czy sytuacjach stresowych? Jak skutecznie na niego wpływać i motywować? Jakim może być przełożonym?

Kiedy zdecydować się na wprowadzenie testów psychologicznych do procesu rekrutacji?

Testy psychologiczne okazują się szczególnie przydatne w sytuacji, kiedy rekrutowani prezentują na tyle podobny poziom wiedzy i umiejętności, że na ich podstawie wybór jednego z nich byłby tak naprawdę przypadkowy lub opierał się na ogólnym wrażeniu z rozmów kwalifikacyjnych. Decyzja oparta na takim kryterium jest jednak nie tylko nieprofesjonalna, ale wiązałaby się także ze sporym ryzykiem. Zasadnym jest bowiem przekonanie, iż zdolności miękkie mają równie duży wpływ na sukcesy zawodowe, jak i te twarde. Jeśli zatem rekrutacja dotyczy stanowiska kierowniczego, to kompetencje interpersonalne kandydata będą miały bezpośredni wpływ na pracę zespołu. Niezwykle istotna będzie też jego odporność na pracę pod presją czasu czy stresu, a także umiejętności komunikacyjne i autoprezentacji. Wszystkich tych zdolności nie sposób jednak w pełni zweryfikować podczas jednej lub dwóch rozmów z być może przyszłym pracownikiem.

Kto może stosować testy psychologiczne?

Testy psychologiczne przyporządkowuje się do różnych kategorii o zróżnicowanej dostępności. Zdecydowana większość może być stosowana wyłącznie przez psychologów. Korzystanie z pozostałych dopuszczalne jest przez innych specjalistów (socjologów, pedagogów) lub wymaga uprzedniego ukończenia ogólnego szkolenia z psychometrii zakończonego egzaminem, a następnie szkolenia z zakresu konkretnego testu. Obostrzenia te chronią  przed nieumiejętnym przeprowadzaniem badań, a także gromadzeniem oraz interpretowaniem uzyskanych w ich wyniku danych.

Nasi konsultanci dobrali zestaw testów, które możemy Państwu zaproponować w zależności od Państwa potrzeb. W przypadku pytań, zapraszamy do kontaktu: kontakt@fr.net.pl

Autor: Katarzyna Rutkowska

< wszystkie posty
Szukasz pracownika? Szukasz pracownika?
Szukasz pracownika?

Świadczymy usługi rekrutacji, leasingu pracowniczego i pracy tymczasowej zarówno dla małych firm jak również międzynarodowych korporacji.
Tworzymy profesjonalne kampanie ogłoszeniowe, doradzamy w kwestiach związanych z najbardziej optymalnym modelem zatrudnienia i wynagradzania. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotne jest pozyskanie najlepszego pracownika na określone stanowisko. Aby ten cel osiągnąć, każdy z etapów procesu rekrutacyjnego przeprowadzamy z najwyższą starannością i dbałością o szczegóły.

więcej
Szukasz pracy? Szukasz pracy?
Szukasz pracownika?

Zajrzyj do zakładki z ofertami pracy w Polsce i zagranicą i odpowiedz na interesujące Cię ogłoszenie.
Jeżeli w danym momencie żadna z ofert nie spełnia Twoich oczekiwań – wyślij swoje CV do wykorzystania w przyszłości.

 

Zawsze możesz się z nami skontaktować i zapytać o konkretną ofertę.

więcej

ZAPOZNAJ SIĘ Z PORADAMI DOTYCZĄCYMI RYNKU PRACY NA NASZYM BlOGU