Rekrutacja

Jesteśmy zespołem doświadczonych konsultantów mających za sobą setki zrealizowanych projektów direct search i przeprowadzonych rozmów kwalifikacyjnych. Sposób naszej pracy określa krótkie stwierdzenie: „we care”. Ponieważ nam zależy. Zależy nam na tym, aby Pracodawca znalazł pracownika, który jest mu potrzebny, na którego będzie mógł liczyć i który go nie zawiedzie i na tym, aby kandydat znalazł pracę, do której będzie chętnie przychodził i rozwijał w niej swój potencjał.

W zależności od profilu poszukiwanego przez Państwa kandydata wykorzystujemy odpowiednio dopasowane metody. Poniżej prezentujemy Państwu jak standardowo przebiega proces rekrutacji przeprowadzony przez Fair Recruitment.

Przy przyjęciu zlecenia rekrutacyjnego ustalamy z Klientem Harmonogram, w którym zastrzegamy sobie czas na działania po Naszej stronie i ustalamy termin na przekazanie aplikacji i część selekcyjną po stronie Klienta. Zawsze wspólnie planujemy moment zakończenia projektu, związany z wyborem odpowiedniej osoby na poszukiwane stanowisko.

Spotkanie

Podczas spotkania lub w trakcie rozmowy telefonicznej będziemy Państwa prosić o odpowiedzi na standardowe pytania, które pomogą nam przeanalizować opis stanowiska pracy oraz ustalić szczegółowy profil kandydata.

Naszym priorytetem jest to, aby zawsze dostosowywać się do potrzeb naszych klientów i zapewnić im najwyższą z możliwych jakość usług. Aby ten cel osiągnąć przed rozpoczęciem procesu rekrutacji angażujemy pewną ilość czasu, by poznać firmę naszego Klienta. Działanie to zwiększa prawdopodobieństwo, że kandydaci, których rekomendujemy sprawdzą się i przyczynią do rozwoju Państwa Firmy.

Każdy z etapów projektu prowadzony jest przez jednego z naszych konsultantów, który jest za niego odpowiedzialny od pierwszego spotkania z Klientem aż do zatrudnienia wybranego Kandydata.

Po zakończeniu każdego z wymienionych niżej etapów otrzymają Państwo szczegółowe raporty podsumowujące postęp prac.

Akceptacja umowy

Po uzgodnieniu warunków umowy i jej podpisaniu przez obie strony przystępujemy do pracy.

Metody poszukiwania kandydatów

  • Poszukiwanie bezpośrednie (direct serach)
  • bezpośredni kontakt do firm zatrudniających osoby o pożądanym profilu
  • Kampania ogłoszeniowa w Internecie (ponad 160 serwisów internetowych – portale, fora branżowe, FB i Linkedin)
  • Poszukiwanie kandydatów w bazie Fair Recruitment

Selekcja aplikacji

Analiza nadesłanych CV i listów motywacyjnych zgodnie z profilem Kandydata

Ustrukturyzowany wywiad wstępny z Kandydatem

Rekomendacja wybranych kandydatów do pracy

Wytypowanie przez Klienta kandydatów, z którymi chce przeprowadzić rozmowy kwalifikacyjne

Sprawdzenie wymaganych dokumentów i referencji.

Za zgodą Kandydata nasi konsultanci zbierają informacje od poprzednich pracodawców, współpracowników bądź klientów. Nie zadowala nas odpowiedź „Był/była satysfakcjonującym pracownikiem”, dlatego korzystamy ze specjalnie opracowanych kwestionariuszy, które przekazujemy Państwu wraz z CV i innymi wymaganymi dokumentami wytypowanych Kandydatów.

Organizacja i koordynowanie rozmów kwalifikacyjnych.

Rozmowy mogą odbyć się w siedzibie Fair Recruitment lub w Państwa Firmie. W zależności od Państwa oczekiwań harmonogram rozmów koordynowany jest przez jednego z naszych konsultantów lub przez Państwa. Jeżeli projekt tego wymaga przeprowadzamy również rozmowy kwalifikacyjne, Assessment Centre, testy zdolności poznawczych.

Powyżej opisaliśmy, jak standardowo wygląda większość rekrutacji, które prowadzimy. Pamiętamy jednak o tym, iż każdy Klient może mieć inne potrzeby, dlatego zawsze na spotkaniu ustalamy zasady odpowiadające obu stronom.

Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą – napisz do nas. Na odpowiedź nie będziesz czekać dłużej niż 24 godziny.

< wszystkie posty
Szukasz pracownika? Szukasz pracownika?
Szukasz pracownika?

Świadczymy usługi rekrutacji, leasingu pracowniczego i pracy tymczasowej zarówno dla małych firm jak również międzynarodowych korporacji.
Tworzymy profesjonalne kampanie ogłoszeniowe, doradzamy w kwestiach związanych z najbardziej optymalnym modelem zatrudnienia i wynagradzania. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotne jest pozyskanie najlepszego pracownika na określone stanowisko. Aby ten cel osiągnąć, każdy z etapów procesu rekrutacyjnego przeprowadzamy z najwyższą starannością i dbałością o szczegóły.

więcej
Szukasz pracy? Szukasz pracy?
Szukasz pracownika?

Zajrzyj do zakładki z ofertami pracy w Polsce i zagranicą i odpowiedz na interesujące Cię ogłoszenie.
Jeżeli w danym momencie żadna z ofert nie spełnia Twoich oczekiwań – wyślij swoje CV do wykorzystania w przyszłości.

 

Zawsze możesz się z nami skontaktować i zapytać o konkretną ofertę.

więcej

ZAPOZNAJ SIĘ Z PORADAMI DOTYCZĄCYMI RYNKU PRACY NA NASZYM BlOGU